Simona Halep eliminata in turul trei la Miami

Simona Halep eliminata de la Miami

Numarul 1 WTA, Simona Halep eliminata astazi in turul al treilea al turneului Premier Mandatory de la Miami. Ea a fost invinsa de poloneza Agnieszka Radwanska numarul 32 WTA, in trei seturi cu scorul 3 – 6, 6 – 2, 6 – 3.

Simona a alternat momentele bune cu greseli, a reusit 31 de lovituri castigatoare si 44 de erori nefortate. Pentru prezenta in turul trei al turneului de la Miami, Simona Halep va fi recompensata cu un cec in valoare de 47.170 de dolari si 65 de puncte.
Agnieszka Radwanska va juca in runda urmatoare cu invingatoarea partidei Anastasija Sevastova (17 WTA) vs Viktoria Azarenka (186 WTA, beneficiara unui wild-card).
Anu trecut, Simona Halep s-a oprit in sferturi, unde a pierdut in fata britanicei Johanna Konta, scor 3-6, 7-6(7), 6-2.

Ce a spus Agnieszka Radwanska dupa meci:

„Sunt foarte multumita, mai ales ca ea a jucat tenis de foarte buna calitate in ultimele saptamani. Sunt foarte fericita ca am putut sa castig setul trei. Nu am inceput bine, am facut multe greseli. Primul set s-a dus repede, in setul doi nu ma asteptam sa castig atat de multe puncte. Setul trei a fost unul strans, game cu game, asa ca ma bucur ca am putut sa obțin victoria”.