Irina Begu s-a calificat in optimi la Istanbul

Jucatoarea romana de tenis Irina Begu, s-a calificat in optimile de finala ale turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, dupa ce a castigat disputa cu Danila Jakupovic cu scorul cu 7-5, 6-0. Meciul a durat o ora si 44 de minute de joc.

Irina Begu in optimi la Istanbul

Jakupovic (27 ani, 130 WTA) a condus în primul set cu 5-2, dar Begu a revenit, a salvat patru mingi de set, si a castigat cu 7-5, reusind cinci ghemuri la rand. Irina a dominat actul secund si l-a castigat cu scorul de 6-0.
Urmatoarea sa adversara fiind Christina McHale (SUA). Scorul in meciurile directe este 2-1 pentru sportiva noastra.